Prawdziwy geniusz w dużej mierze odznacza się tym, że jego wspomnienie jest żywe jeszcze przez długie, długie lata. Może mieć ogromny wpływ na przyszłość dziedziny, w której objawiał się jego talent. Tak właśnie było w przypadku Fryderyka Chopina. Nie sposób zapomnieć o tym artyście, nie tylko ze względu na wyjątkowość jego niesamowitej twórczości. Na pamiątkę twórczości sławnego, polskiego kompozytora, od 1927 roku w Warszawie co pięć lat organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Tę skomplikowaną nazwę często zastępuje się skróconym wyrażeniem „Konkurs Chopinowski”.

Za inicjatora tego wydarzenia uznaje się polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa. Początkowo, do lat 60. organizowano go przy współudziale Ministerstwa Kultury i Sztuki. Później organizacją zajęło się Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Konkurs Chopinowski jest nie tylko jednym z najstarszych, ale również jednym z najbardziej prestiżowych konkursów wykonawczych na świecie.

Jego wyjątkowość dodatkowo podkreśla fakt, że jest jednym z nielicznych konkursów monograficznych, czyli takich, podczas których wykonuje się utwory wyłącznie jednego kompozytora, na wszystkich jego etapach.