Navigato, navigare w tłumaczeniu oznacza żeglowanie. Nawigacja jest z nim powiązana, więc nie dziwi fakt powiązania etymologicznego jej nazwy z łacińskimi odpowiednikami. Dzięki niej bez najmniejszego problemu określamy dziś swoje położenie, wyznaczamy drogi tras podróży i przemieszczamy się różnymi środkami transportu. Nawigacja jest dostępna na wyciągnięcie ręki w każdym smartphonie. Jaka jest jej historia? Od czego się zaczęła? Nie zawsze określenie położenia geograficznego było tak szybkie jak dziś. Nawigacyjne perypetie Historia nawigacji zaczyna się od morskiej żeglugi, to ona wymusiła powstanie kompasu, który znamy i od czasu używamy nawet dzisiaj.

Była ona niezbędna do usprawnienia przemieszczania się. Jakimi metodami nasi przodkowie ustalali swoje położenie i wyznaczali trasy? Starożytni Grecy jako pierwsi zaczęli stosować nawigację zliczeniową, która jak sama nazwa wskazuje polegała głównie na wykonaniu konkretnych obliczeń matematycznych. Pomagały one określać kursy statków. Natomiast Chińczycy używając magnetytu skonstruowali mechanizm przypominający późniejszy kompas, który zawsze wskazywał północ. Z biegiem czasu zaczęto uwieczniać opisy konkretnych tras na mapach. Dzięki temu znalazła się praca dla kartografów, którzy skrzętnie nanosili istotne zapiski.

Umiejętność ich odczytania dała możliwość przemieszczania się na bardzo dalekie odległości. Ciekawość świata mogła zostać zaspokojona przez podróżników. Licznym odkryciom geograficznym towarzyszyła potrzeba ciągłego udoskonalania przyrządów nawigacyjnych, dlatego powstała laska Jakuba, astrolabium i słynny sekstans. Stanowiły one prototypy dzisiejszej nawigacji w formie GPS czy map Google. Ogromnym postępem w nawigacji było wynalezienie radia i wykorzystywanie radiolokacja oraz radiolatarni, które znalazły zastosowanie nie tylko na statkach, ale również w lotnictwie. Okres pierwszej i drugiej Wojny Światowej był czasem, w jakim doszło do kolejnego ogromnego postępu stworzono pierwszy wojskowy, satelitarny system namierzania celów z wykorzystaniem znajomości zagadnień i mechanizmów odnoszących się do nawigacji.

System nawigacji satelitarnej GPS zaistniał dzięki TravTek. Przedsiębiorstwo wpadło na wybitny pomysł stworzenia systemu, który dzięki wykorzystywaniu właściwości kompasu magnetycznego i specjalnych czujników mógł przekazywać człowiekowi informacje o położeniu konkretnego pojazdu względem satelity. Technologia pozwoliła na osiągnięcie jeszcze większych rezultatów w dziedzinie nawigacji na początku XXI wieku. Narodził się system nawigacji samochodowej, dzięki któremu mogliśmy zapomnieć o konieczności używania papierowych map. Upowszechnienie smartphonów i aplikacji wspomagających człowieka w określeniu własnej lokalizacji otworzyło możliwości dowolnych podróży w każdym miejscu i czasie z ogromna wygodą. Dzisiaj klikamy na odpowiednią ikonkę, ustawiamy konkretne parametry lokalizacyjne i nawigacja satelitarna prowadzi nas dokąd tylko zechcemy.