www.krakow.turystyka.pl

HGPST T-EM to platformowy stacjonarny odbiornik nawigacji satelitarnej GPS-NASTAR produkowany w Polsce z przeznaczeniem militarnym. Wyposażony jest między innymi w funkcję SAASM, która zapewnia odbiór sygnału w kodzie P(Y), a dzięki wbudowanym kluczom kryptograficznym umożliwia jego deszyfrację. Dzięki temu może odbierać sygnał GPS w serwisie PPS, czyli precyzyjnym serwisie pozycyjnym. Urządzenie to zabezpieczone jest przed odbieraniem sfałszowanych sygnałów wrogiego pochodzenia. Odbiornik ten dostarcza wojskowości danych PVT, czyli informacji o pozycji, prędkości i czasie. Głównym miejscem jego zastosowania są wojskowe jednostki pływające.

Urządzenie jest tak skonstruowane, że może odbierać zarówno sygnały C/A (cywilne), jak i P(Y) (wojskowe) w częstotliwościach L1 oraz L2. Łącznie odbiornik może pracować jednocześnie na 12 kanałach. Charakterystyka dokładności odbiornika to 50 nanosekund dla synchronizacji czasu, 10 metrów przy wyznaczaniu pozycji PPS oraz 0,4 m/s przy określaniu prędkości. Wraz z odbiornikiem dystrybuowane są dwie kategorie oprogramowania. Wersja Administrator oraz Nawigator. Służą one nie tylko do zarządzania samym odbiornikiem, ale umożliwiają także komunikację pomiędzy urządzeniem, a całą resztą sprzętu wojskowego zainstalowanego w platformach militarnych obsługiwanych przez HGPST T-EM.

Oprogramowanie umożliwia graficzne przedstawianie pozycji pojazdu, wyznaczanie tras, zdalne nawigowanie, zbieranie danych archiwalnych, kontrolę nad pracą urządzenia, zdalne sprawdzanie stanu i usterek, jakie występują w odbiorniku.