https://www.ziemovit.pl/produkty/produkty-stymulujace-i-zabezpieczajace/kwitnacy-balkon

Aby rośliny, które sadzi się w ogrodzie, były zdrowe i dobrze się rozwijały, należy zadbać o warunki, w których mają rosnąć. Oprócz regularnego odchwaszczania rabatek, warto więc poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego nawozu. Jednym z rodzajów tego typu środków jest nawóz naturalny. Nawozy naturalne przydadzą się szczególnie wtedy, gdy ma się do czynienia z wyjątkowo słabymi oraz piaszczystymi glebami. Dzięki organicznym składnikom można odrobinę poprawić jakość takiej ziemi, za sprawą czego jej stan nie będzie pozostawiał już tak wiele do życzenia. Wśród tego typu nawozów można wyróżnić chociażby wersie biohumusowe, w których znajduje się wermikompost (resztki organiczne, które są przerabiane przez hodowlane dżdżownice kalifornijskie).

Kiedy rozpuści się środek w wodzie, zwykle wystarczy podlać albo opryskać nim całość rośliny. Co ciekawe, można też postawić na nawóz naturalny własnej roboty. Wykonuje się go na przykład z pokrzywy. To jednak wymaga sporych nakładów czasu, a przy tym możliwości trzymania fermentujących składników w jakimś odosobnionym miejscu, by odizolować nieco nieprzyjemny zapach. Zaletą organicznych nawozów jest to, że pochodzą wyłącznie ze składników roślinnych i zwierzęcych. Posiadają też różnego rodzaju makro oraz mikroelementy, które przyspieszają wzrost roślin, a przy tym pozwalają na ich właściwy rozwój.

Preparaty te przyczyniają się do rozwoju warstwy próchniczej w glebie, a także zwiększają pojemność wodną oraz powietrzną (niektórym roślinom bardzo służy takie zwiększenie tych parametrów).