Rolnicy, którzy uprawiają na swoich polach zboża lub rośliny oleiste od dawna mogą korzystać z szerokiego zakresu technicznych udogodnień. Otwiera to przed nimi szerokie możliwości w zakresie zwiększania efektywności upraw i to w różnych aspektach. Ciągniki czy kombajny należą do najbardziej znanych i typowych elementów zaplecza technicznego nowoczesnego gospodarstwa, aczkolwiek to zaledwie podstawowe maszyny, z jakich rolnicy mogą korzystać.
Jest ich znacznie więcej i w tym momencie przyjrzymy się bliżej opryskiwaczom. Używanie opryskiwaczy polowych ma szereg walorów. Przede wszystkim za ich pomocą można szybko i skutecznie skierować na uprawiane pole nawozy w postaci płynnej, a także środki chwastobójcze.
Nim taki sprzęt stał się powszechnie dostępny trzeba było korzystać z innych, mniej efektywnych rozwiązań. Jeśli chodzi o asortyment opryskiwaczy, można wybierać spośród wielu modeli. Cechują się one różną pojemnością zbiorników na roztwór, dysponują także specjalnymi rozwiązaniami filtracyjnymi.
Na ten moment w sprzedaży znajdują się dwie podstawowe formy opryskiwaczy. Na jednym biegunie mamy modele ciągane, które montuje się z tyłu ciągnika jak przyczepę. Drugi biegun to modele podwieszane, które instaluje się w tylnej części traktora.
Plusem drugiego rozwiązania jest to, że opryskiwacz nie dotyka gruntu, a rolnik może łatwiej manewrować ciągnikiem na polu. Opcjonalnie istnieją możliwości doposażenia opryskiwaczy w układ stabilizacji belki polowej lub w praktyczne głowice opryskowe.