www.drop.org.pl

Wśród najczęściej spotykanych chwastów w jęczmieniu, jest poziewnik szorstki. Ta roślina jednoroczna osiąga wysokość od dwudziestu do nawet stu centymetrów wysokości. Występuje także w uprawach okopowych, rzepaku czy kukurydzy. Pojawia się na glebach piaszczystych, gliniastych i próchniczych, odznaczających się wysokim poziomem wód gruntowych.

Poziewnik lubi miejsca zacienione, dlatego też rzadko pojawia się w nasłonecznionych stanowiskach. Poziewnik szorstki należy regularnie zwalczać, nie tylko dlatego, że stwarza on zagrożenie dla upraw. Roślina ta jest bowiem trująca, dlatego może być niebezpieczna dla zwierząt hodowlanych. By zapobiegać rozprzestrzenianiu się tego chwastu, należy stosować odpowiednie zabiegi profilaktyczne.

Ich przeprowadzanie często jest na tyle skuteczne, że nie trzeba już sięgać po preparaty chemiczne. Ryzyko pojawienia się poziewnika znacznie spada, gdy unika się stosowania nawozów azotowych. Warto także wybierać do siewu materiały siewne wolne od zanieczyszczeń w postaci nasion chwastów. Jeśli jednak zabiegi profilaktyczne okażą się nieskuteczne, wówczas jedynym wyjściem okaże się zastosowanie preparatów chemicznych, czyli herbicydów.

Poziewnik szorstki jest bardzo wrażliwy na działanie preparatów chwastobójczych, dlatego też odnalezienie odpowiedniego herbicydu nie powinno stanowić większego problemu. Należy jednak pamiętać o tym, by preparaty chemiczne stosować zawsze wedle zaleceń producenta oraz dobierać je odpowiednio do fazy rozwoju rośliny, jak i niechcianego chwastu.