Przytulie to rośliny, przynależące do rodziny marzanowatych. Są one bardzo rozpowszechnione na całym świecie, ponieważ występuje ich około czterystu gatunków. Są to zwykle rośliny jednoroczne albo byliny, z pozoru delikatne i łatwe do zniszczenia. Niektóre z nich posiadają charakterystyczne, cienkie kłącza, pomagające im w szybkim rozprzestrzenianiu się. Jako że wiele z nich występuje poza naturalnymi miejscami rozwoju, często przytulie stają się denerwującymi chwastami. Niestety, przytulie, a zwłaszcza ich bardzo rozpowszechniony gatunek, przytulia czepna, okazuje się bardzo odporna na działanie większości środków chemicznych.

Z tego powodu powinno się dokładnie sprawdzić, czy dana roślina znajduje się na liście gatunków, zwalczanych przez konkretny preparat. W walce z przytuliami pomóc mogą takie substancje czynne, jak: pendimetalina, izuproturon, a także ich różne połączenia. Do eliminacji przytulii czepnej można używać chociażby środka Starane Super 101 SE, który zawiera w sobie fluroksypyr oraz florasulam. Stosuje się go najczęściej wiosną, tuż po wegetacji zboża. Jeśli chodzi o zboża ozime, oprysk można też wykonać z użyciem środków Golden Plumage 600 SC oraz Expert 600 SC. Przed wysiewem warto w ogóle sprawdzić czystość materiału siewnego, by mieć pewność, że nigdzie nie zaplątały się ziarenka tego chwastu.

Warto jednak pamiętać, że naturalne metody zwykle nie wystarczają, ponieważ przytulia potrafi być bardzo uciążliwa i w przypadku przekroczenia progu zagrożenia trzeba już zdecydować się na pomoc chemiczną.