Walka z chwastami bywa niekiedy naprawdę trudna. Kiedy tradycyjne metody zawodzą, a niechciane rośliny wciąż pojawiają się tam, gdzie nie powinny, wówczas jedynym rozwiązaniem mogą okazać się środki do zwalczania chwastów – herbicydy. Niewłaściwe używanie środków chwastobójczych może powodować wzrost liczby niechcianych roślin.

Zdarza się także, że ogrodnicy stosują herbicydy należące do tych samych grup chemicznych. Takie postępowanie znacznie sprzyja uodparnianiu się roślin na preparaty chemiczne. Zbyt duża ilość chemii w glebie powoduje ponadto jej niszczenie.

Naturalne procesy glebotwórcze zostają zaburzone, a to często skutkuje silnym zakwaszeniem i innymi efektami ubocznymi. By znacznie zminimalizować szkodliwe działanie herbicydów, należy stosować się do zasad używania środków chwastobójczych. Na rośliny odporne na herbicydy warto stosować przemiennie środki chwastobójcze, pochodzące z różnych grup chemicznych.

Dobrze też stosować opryski w okresie największej wrażliwości chwastów, czyli w fazie kilku liści. Trzeba również używać środków chemicznych w dawkach, polecanych przez producenta. Nie można również zapominać o tym, by poprawnie rozpoznawać chwasty i używać do ich zwalczania odpowiednich herbicydów.

Ponadto, trzeba jeszcze precyzyjnie określać fazę rozwoju roślin, by we właściwym czasie zacząć działać konkretnym preparatem. Dobrze wiedzieć, że wykonywanie zabiegów środkami chwastobójczymi w fazie największej wrażliwości niechcianych roślin, zapobiega powstawaniu uszkodzeń upraw.