zlobekgdansk.pl

Dzieci już od najmłodszych lat uwielbiają wspaniałe zabawy podczas kolorowania kredkami czy malowania farbami. Wiele plastycznych form, jakimi są również wycinanki, tworzenie ludzików z plasteliny, rysowanie kredą, czy tworzenie papierowych ozdób, to coś więcej niż tylko zabawa.

Jest to bardzo istotny sposób wspomagania rozwoju dziecka i to na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim wpływa na rozwój twórczych dokonań, poprzez samodzielne odtwarzanie swoich pomysłów na kartce papieru.

Plastyczne zdolności to również sposób na wyrażanie emocji, swoich odczuć i przeżyć, ale również wzbudza poczucie przynależności do stworzonego dzieła. Dziecko potrafi coraz bardziej oceniać, co jest ładne, a co mu nie wyszło i nad czym musi popracować.

Narysowanie kółka sprawiało mu wielu problemu, ale zauważa, że im więcej próbuje, tym bardziej wychodzi. Dodatkowo rysowanie wspomaga koordynacje wzrokowo-ruchową, a jak wiadomo zdolności manualne są niezbędne w wielu wykonywanych czynnościach.

Poza tym wszelkie formy plastyczne wpływają na poznawanie barw, kształtów, rozwijają spostrzegawczość małego artysty. Pomóżmy dziecku tworzyć nowe dzieła, pokazując mu, jak łatwo z paska kolorowego papieru stworzyć łańcuch na choinkę, kwiatki dla babci, czy dekoracyjny wazonik.

Nie dość, że spędzimy wspaniały czas podczas wspólnej zabawy, to wspomożemy rozwój dziecka. Nawet niesforne urwisy zyskają dodatkowo możliwość wyciszenia i uspokojenia, właśnie w trakcie zabawy z plasteliną, kredkami czy pisakami.